Scroll Top

Narzędzia AI ułatwiające videokonferencje

Przegląd nowości z branży AV

A gdyby tak spotkania online przestały być nużącym obowiązkiem, gdzie łatwo o dystrakcję a wątki ulatują w eter? Obecnie, kiedy sztuczna inteligencja wchodzi w sam środek naszych profesjonalnych działań, komunikacja biznesowa zmienia swoje oblicze. Ten dynamiczny trend nie jest jedynie futurystycznym marzeniem czy eksperymentem – to rzeczywistość, którą musimy zaakceptować i zrozumieć, jeśli chcemy być liderami w naszych branżach.

W miarę jak nasze modele pracy zmieniają się w kierunku hybrydowego lub całkowicie zdalnego trybu, konieczność bieżącej, efektywnej komunikacji staje się kluczowa. Nie tylko przyciąga ona najlepsze talenty, ale także buduje solidne relacje biznesowe, które są podstawą sukcesu każdej organizacji. Kluczową kwestią staje się więc adaptacja nowych technologii, które wspierają tę ewolucję.

Microsoft Teams Room coraz częściej proponuje format format 21:9, umożliwiając jeszcze lepszą widoczność i zaangażowanie uczestników: nie tylko mogą obserwować miniatury wszystkich dostępnych użytkowników, na jednym ekranie widoczna jest zarówno prezentacja jak i na stałe wyświetlony czat. Mniej dystrakcji – większa efektywność. 

By poprawić doświadczenia użytkowników Microsoft, jako prekursor tego trendu, rekomenduje innowacyjne podejścia do projektowania przestrzeni konferencyjnych. Biurka i stoły konferencyjne w kształcie łuku czy “kostki do gitary” są już rzeczywistością. Dlaczego? Ponieważ w Signature Teams Rooms dają możliwość tworzenia immersyjnych doświadczeń. Pozwalają uczestnikom spotkań być ze sobą twarzą w twarz, podnosząc tym samym poczucie równości i inkluzji (Front Row). Jednym z tych fascynujących rozwiązań jest rozpoznawanie uczestników spotkań, co pozwala na przypisanie konkretnych ról i zadań każdej osobie obecnej na spotkaniu. Z pomocą przychodzi tu AI, dzięki której identyfikowane  są twarze uczestników czy też osoby zabierające głos, rozpoznawane po ruchu warg i głosie.

Aby użyć inteligentnych funkcji potrzebujesz odpowiedniej kamery takiej jak SmartVision 60 od YEALINK, umożliwiającej pełne pokrycie przestrzeni konferencyjnej (360 stopni). Urządzenie to zapewnia  widoczność wszystkich uczestników spotkania znajdujących się w  pomieszczeniu. Co więcej, potrafią w czasie rzeczywistym wyciąć tło i wyodrębnić każdego uczestnika, tworząc efekt “awatara”. To przełomowe rozwiązanie, które poprawia jakość wideokonferencji. Kamery ultraszerokokątne rejestrują wszystkich uczestników spotkania zdalnego, zapewniając pełen kontakt wzrokowy. Inteligentne systemy audio-video umożliwiają również sterowanie spotkaniami bez użycia rąk za pomocą komend głosowych. Można zatem łatwo zarządzać spotkaniami i skupić się na istotnych kwestiach podczas spotkania prowadzonych w Microsoft Teams Room.

Takie spotkanie nie tylko bardziej przypomina doświadczenie realnego dialogu z drugim człowiekiem, pomaga również w archiwizacji i indeksacji treści z wideokonferencji.

Dzięki AI transkrypcje spotkań są teraz oznaczone konkretnymi osobami oraz grupowane według słów kluczowych, co umożliwia późniejsze łatwiejsze wyszukiwanie i analizowanie materiałów. 

 

Przykładem urządzenia wspierającego zapis przebiegu spotkań może być CABOLO one: to przykład autonomicznej sztucznej inteligencji, która nagrywa, transkrybuje, tłumaczy i archiwizuje spotkania w czasie rzeczywistym. Działa bez połączenia z internetem, co zapewnia najwyższe bezpieczeństwo i poufność danych. Dodatkowo posiada funkcję tłumaczeń symultanicznych podczas spotkań prowadzonych w wielu językach. To nie tylko pozwala na swobodną komunikację z obcojęzycznym partnerem ale także skraca czas transkrypcji i ułatwia późniejsze przeglądanie i analizowanie spotkań.

Niezależnie od tego, czy chodzi o przyszłość wideokonferencji czy efektywność spotkań online, sztuczna inteligencja wyznacza nowe standardy, tworząc przestrzeń dla bardziej immersyjnych, efektywnych i inkluzywnych doświadczeń biznesowych. Warto być elastycznym i otwartym na te zmiany, bo to właśnie teraz firmy, które zdecydują się być na czele tej zmiany kształtują branżę  i sposób, w jaki będziemy prowadzić biznes w przyszłości.