Scroll Top
TRENDY
Wyjaśniamy kiedy warto wybrać projektor a kiedy display
Projektor czy display ?

Tytularne pytanie to jedno z tych podstawowych, najprostszych i najczęściej zadawanych w branży AV, jednakże odpowiedź już niestety taka łatwa i jednoznaczna nie jest. Aby spróbować sobie odpowiedzieć, które z tych dwóch typów urządzeń  bardziej będzie spełniało nasze potrzeby, musimy rozpatrzeć kwestię w kilku wymiarach.

 

  1. Rozmiar wyświetlanej powierzchni /  ilość odbiorców

Jakie jest zastosowanie sprzętu? Czy będziemy go używać w pomieszczeniu dla kilkudziesięciu i więcej osób?  Tutaj odpowiedź jest jasna – tylko projektor ponieważ przy takiej ilości odbiorców wielkość uzyskanego obrazu powinna być większa niż 100” (przekątna), a takie możliwości daje tylko projektor. Sytuacja się komplikuje, gdy poszukujemy urządzenia do salki czy do domu dla kilku, kilkunastu osób – wtedy należy rozważyć dwie opcje.
Należy tutaj nadmienić, że projektor jest bardziej elastyczny jeśli chodzi o ustawienia wielkości wyświetlanego obrazu ponieważ większość modeli posiada obiektyw zoom pozwalający uzyskać ostry obraz w zakresie od ok. 30” do 300” ( wymiar przekątnej) . Oczywiście ta zaleta przestaje być ważna w przypadku trwałej instalacji urządzenie np. do sufitu.

 

  1. Warunki zewnętrzne projekcji

Następne pytanie na które powinniśmy sobie odpowiedzieć brzmi: w jakich warunkach zewnętrznego oświetlenia będzie miała miejsce projekcja?
Każde z rozpatrywanych urządzeń nie lubi jasnych pomieszczeń z dużą ilością światła szczególnie słonecznego. Szkło płaskich wyświetlaczy tworzy odblaski – chyba, że opcjonalnie wyposażymy je w powłokę antyodblaskową. Z kolei ten problem jest obcy w projektorze (światło odbija się od ekranu, ściany) jednakże znajduje się on zazwyczaj w odległości kilku, kilkunastu metrów od ekranu, gdzie przy dużej ilości światła zewnętrznego następuje wymierna strata jakości obrazu – jego kontrast czy nasycenie kolorów są znacznie mniejsze, co w pewnych zastosowaniach dyskwalifikuje ten produkt, np. w kinie domowym przy zastosowaniu projektora nawet niewielka ilość światła zewnętrznego mocno wpływa na poziom czerni obrazu. W jednym i drugim przypadku należy starać się przygotować pomieszczenie z jak najmniejsza ilością zewnętrznego jednakże to projektory są na nie bardziej czułe.

 

  1. Interaktywność

Nowoczesne środowisko biznesowe czy edukacyjne wymaga pisania, rysowania, adnotacji lub innych interaktywnych funkcji, które mogą zaoferować zarówno monitor jak i projektor. Jednakże ten pierwszy poprzez stosowanie bardziej precyzyjnej technologii sensorycznej daje większe możliwości a praca jest dokładniejsza, szybsza i bardziej wygodna. Obecnie praktycznie każdy standardowy rozmiar  monitora może być w wersji „touch”, czyli pozwalającej na interaktywność.
Inaczej ma się sprawa z projektorami. Opcja taka jest możliwa ale już nie z każdym typem a jeśli nawet to wymaga to zastosowania peryferyjnego oprzyrządowania, które czyni takie rozwiązanie drogim lub nawet nieopłacalnym a przy tym nie rzadko nie jest ono tak dokładne i szybkie jak w przypadku monitora.

 

  1. Koszty

Pierwszy koszt to koszt zakupu samego urządzenia.
Jest całe mnóstwo wariantów czy to monitora czy projektora, które rzutują na cenę – należy do nich rozdzielczość, technologia wytwarzania obrazu,  siła oraz rodzaj źródła emitowanego światła, sposób zastosowania, klasa producenta itp.  Ogólnie można przyjąć, że na 1 cm uzyskanej przekątnej obrazu tańszy jest projektor.

Jednakże koszt zakupu samego urządzenia to nie wszystkie koszty, które powinniśmy brać pod uwagę. Do następnej grupy zaliczyć należy koszt montażu. I tutaj znacznie korzystniej wypada monitor, który potrzebuje w większości przypadków tylko uchwyt mocujący go do ściany. Zazwyczaj staramy umieszczać go w bezpośredniej bliskości gniazda zasilającego i źródła sygnału. Projektor zaś w przeważającej ilości przypadków mocowany jest do sufitu ( koszt uchwytu wyższy niż w przypadku monitora) i dodatkowo potrzebne jest doprowadzenia do urządzenia kabli sygnałowych (np. HDMI) i zasilania 230V a to już wymiernie zwiększa koszt instalacji.

Następny rodzaj kosztów jakie są istotne i jakie powinniśmy rozważać to koszty eksploatacyjne. W przypadku monitora właściwie tylko zasilanie jest stałym kosztem. Produkty renomowanych producentów cieszą się bezawaryjną pracą przez wiele lat. Urządzenie nie posiada części, które by należało okresowo wymieniać.
Odmiennie rzecz ma się z projektorem. W przypadku wersji lampowej (UHP) koszt wymiany lampy będzie nie małym obciążeniem naszego budżetu. Oczywiście obecnie lampy wypierane są przez technologie ledowe czy laserowe – w takim przypadku początkowy koszt zakupu rośnie lecz z drugiej strony, nie ma potrzeby wymiany źródła światła przez kilkanaście tysięcy godzin czyli praktycznie dożywotnie. Jednakże niektóre typy projektorów (szczególnie te o większej sile światła) są wyposażone w filtry pyłkowe, które należy wymieniać zgodnie z wymaganiami producenta. Również bardzo wskazane jest okresowe czyszczenia projektora, które dotyczy praktycznie każdego modelu czy rodzaju.

 

 

  1. Ergonomia

W przypadku osoby, która dużo podróżuje i jest np. przedstawicielem handlowym czy też szkoleniowcem  a musi prezentować treści dla większego grona odbiorców jedyna rozsądną opcją jest projektor – urządzenie stosunkowo małe, lekkie i poręczne.
Jednakże w małej salce typu huddle podczas spotkania dla kilku osób to display jest rozwiązaniem zdecydowanie korzystniejszym. Po pierwsze zajmuje mniej miejsca (montaż ścienny), wielkości 43”-65” jest w zupełności wystarczająca. Gdyby przyjąć, że projektor jest zamontowany pod sufitem jego zdecydowanym minusem jest kwestia głośności pracy. Każde tego typu urządzenie jest chłodzone przez wentylator, a ponieważ źródło światła wytwarza dużo ciepła, wentylatory muszą być odpowiednio wydajne a przez to nie bezgłośne. Poziom głośności to ok. 25-30 dB co jest wynikiem znacznie wyższym niż w monitorze. Słyszalny szum wydawany przez projektor oczywiście nie dyskwalifikuje go ale w pewnych okolicznościach może przeszkadzać osobom zabranym w sali a przez to wpływać na komfort spotkania. Monitory również chłodzone są przez wentylatory, ale w tym przypadku nie ma konieczności wydalania aż takiej dużej ilości ciepła przez co ich praca jest prawie niesłyszalna.

 

Jak widać z powyższych argumentów nie uda się i nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: projektor czy monitor? Jest wiele zmiennych, które rzutują na wybór właściwej opcji, do których głownie zaliczyć trzeba  wielkość obrazu oraz kosztu zakupu i eksploatacji.
Pracownicy SLX Sp. z o. z przyjemnością i profesjonalnie przedstawią najlepsze rozwiązania dla każdego klienta i dla każdej instalacji.