Scroll Top

Centrum Symulacji Medycznych

Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Zintegrowane Interdyscyplinarne Centrum Symulacji Medycznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie jest jednym z najnowocześniejszym obiektów symulacyjnych w Europie.

Obiekt służy do edukacji przyszłych lekarzy, farmaceutów, ratowników medycznych oraz stomatologów.

Nazwa
Centrum Symulacji Medycznych
Klient
Uniwersytet Medyczny
Sektor
Szkolnictwo i edukacja
Lokalizacja
Lublin
Termin
2018
Partnerzy
Crestron, Prolights, Teclumen, NEC, Community

Opis realizacji

W

budynku znajdują się m.in. symulator karetki, sale Oddziału Intensywnej Terapii, blok operacyjny, sala do ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich, symulacja mieszkania pacjenta, symulacja przystanku autobusowego, czy trakt porodowy, w których to studenci mogą doskonalić swoje umiejętności na fantomach w sytuacjach, z którymi spotkają się w przyszłym życiu zawodowym.

W obiekcie znajduje się ponad 20 sal symulacyjnych oraz operacyjnych i ponad 25 sal dydaktycznych wzajemnie połączonych.

Na potrzeby wyznaczonych celów w dydaktyce obiekt wyposażono w sprzęt pozwalający na podgląd obrazu i dźwięku w salach symulacyjnych i transmisję jego do sal dydaktycznych. Obiekt wyposażono w kamery IP PTZ oraz kamery IP do przesyłu obrazu z z sal symulacyjnych oraz sal operacyjnych.

System matrycowania obrazu został wyposażony w matrycę centralną 32×32 firmy Crestron. Pozwala ona na przesył obrazu do wybranych sal poprzez transmisję nieskompresowanych sygnałów (w tym 4K) w standardzie DigitalMedia. Matryca wyposażone jest również w karty wejściowe IP pozwalające na przyjęcie streamingu IP z kamer.

System nagłośnienia i matrycowania audio został oparty o sieć DANTE. Zastosowane procesory oraz punkty nadawcze/odbiorcze przesyłają dźwięk do wybranych sal.

Wykorzystanie streamingu IP oraz transmisji wielokanałowego audio w standardzie DANTE pozwala użytkownikowi na podgląd i rejestrację sygnałów AV na każdym z komputerów znajdującym się w dedykowanej sieci. Każda z sal dydaktycznych posiada klawiatury sterujące, poprzez które realizowane są podstawowe funkcjonalności obsługi sali. Do zaawansowanego zarządzania, sterowania oraz monitorowania przez technika, służy tablet bezprzewodowy typu iPad. Użytkownik ma możliwość dowolnego przełączania sygnałów pomiędzy salami symulacyjnymi a salami dydaktycznymi.

W zależności od wielkości sal do prezentacji obrazu wykorzystano monitory w rozdzielczości UHD lub projektory WUXGA. W dużych salach do przełączania obrazu wykorzystywane są dodatkowe matryce modularne lub multiprzełączniki DMPS firmy Crestron.

W obiekcie znajduje się także duża sala konferencyjno-audytoryjna dla ponad 300 słuchaczy wyposażona w systemy:

– oświetlenia scenicznego firmy Prolights oraz Teclumen,

– nagłośnienia typu line-array w oparciu o zestawy głośnikowe firmy Community,

– matrycowania video 4K w oparciu o matrycę 16×16 firmy Crestron,

– matrycowania audio DANTE,

– mikrofonów przewodowych i bezprzewodowych wraz z dedykowanym systemem antenowym,

– monitorów podglądowych o rozdzielczości UHD zintegrowanych na windach elektrycznych,

– projekcji opartej o najnowszy projektor laserowy firmy NEC PX1005QL o dużej rozdzielczości i jasności rzucający obraz na ekran ramowy o podstawie 6m,

– zarządzania i podglądu sygnałów audio, video, oświetlenia scenicznego itp. w reżyserce (konsoleta oświetleniowa, konsoleta audio, komputer AiO z aplikacją sterującą, system odsłuchu audio oraz system podglądu obrazu),

– zarządzania oświetleniem scenicznym, oświetleniem DALI oraz wyposażeniem AV.

Uzupełnieniem całości systemów AV jest system informacji budynkowej (Digital Signage), który poprzez zastosowane playery pozwala wyświetlić na monitorach kontent przygotowany przez użytkownika, jak również obraz z kamer IP.

Galeria realizacji

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

foty_zespol_prevki_warstwy
Paweł Sekulski
ZAKUPY I LOGISTYKA
foty_zespol_prevki_warstwy
Konrad Stachoń
PREZES ZARZĄDU