Scroll Top
"Rzeszowskie Piwnice"
Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie

Unikatowa ekspozycja multimedialna, stworzona w ramach projektu „Podziemna Trasa Turystyczna – interaktywna instytucja kultury”  stanowi nowoczesną ofertę kulturalno-edukacyjną i jednocześnie jest jedną z największych atrakcji Rzeszowa.

Projekt
Podziemna Trasa Turystyczna "Rzeszowskie Piwnice"
Klient
Asseco Data Systems S.A. / Urząd Miasta w Rzeszowie
Sektor
Kultura i rozrywka
Lokalizacja
Rzeszów
Termin
2021
Partnerzy
Optoma, Crestron, Iiyama, LG

Opis realizacji

P

odziemna Trasa Turystyczna to kompleks 25 piwnic, 14 podziemnych  korytarzy, 40 komnat  mieszczących się  pod płytą rzeszowskiego Rynku i okolicznymi kamienicami.  Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, została przekształcona w multisensoryczną ścieżkę, w której zwiedzający, stają się bohaterami opowieści i poznają tajemnice regionu. Koncepcja Rzeszowskich Piwnic znacząco wykracza poza dotychczas stosowane w Polsce rozwiązania multimedialne, poprzez nieszablonowość i nowatorskie spojrzenie na opowieść o sztuce, tradycji oraz historii miasta i regionu.

Zakres prac SLX obejmował wykonanie projektu wykonawczego systemu multimedialnego oraz dostawę, montaż w zabudowach i przestrzeniach ekspozycyjnych, uruchomienie i programowanie następujących urządzeń i technologii:

– wielkoformatowego ekranu LED  oraz interaktywnej podłogi LED o wysokiej rozdzielczości;

– ścian graficznych złożonych z bezszwowych monitorów LCD oraz OLED;

– stołów interaktywnych z  bezszwowych monitorów;

– złożonych projekcji (wieloprojektorowych) i układów projekcyjnych min. z wykorzystaniem     laserowych projektorów;

– dotykowych monitorów interaktywnych o różnych przekątnych w zabudowach muzealnych;

– zróżnicowanych systemów wyświetlania obrazu z wbudowanymi playerami i komputerami służącymi integracji;

–  systemów wycieczkowych;

– rozwiązań wizualizacji rozszerzonej opartych o hologramy 3D, kamery, gogli wirtualnej rzeczywistości;

– systemu zintegrowanego sterowania całym wyposażeniem multimedialnym, systemu sterowania oświetleniem obiektowym i efektowym (scenograficznym) oraz integrację z zewnętrznym systemem zarządzania ekspozycją;

Proces projektowy nie należał do najprostszych. Przestrzenie podziemnej trasy są nieregularne, ciasne i wielopoziomowe. Poszukiwanie rozwiązań i wizualizację pomysłów projektantów w znacznej mierze ułatwiał laserowy skan 3D całego obszaru projektu i wykonane liczne symulacje 3D zastosowanych projekcji. Zarówno geometria, jak i tekstura mapowanych powierzchni była bardzo różnorodna. Od sklepień z cegieł, matowych powierzchni szklanych, ceramicznych mis, wiszących płócien, po interaktywne księgi i przejścia z… gumowych kurtyn paskowych. W niektórych przestrzeniach skuteczne okazało się także nieszablonowe podejście do procesu projektowego, wykraczające poza deklarowane specyfikacje producenta. Udało się w ten sposób uzyskać niestandardowy efekt, np. w przypadku mappingu sufitu na nieregularnym sklepieniu jednej z izb.

Galeria realizacji

Zespół projektowy

SLX_ARogozinski
Arkadiusz Rogoziński
DZIAŁ PROJEKTOWY
foty_zespol_prevki_warstwy
Marcin Lewandowski
DZIAŁ PROJEKTOWY
foty_zespol_prevki_warstwy
Kamil Parkitny
WROCŁAW