Scroll Top
Muzeum Ziemi Leżajskiej
w Leżajsku

Muzeum Ziemi Leżajskiej  usytuowane  zostało w zabytkowym Dworze Starościńskim w Leżajsku, którego historia sięga pierwszej połowy XVI wieku. Samo muzeum swoją działalność w zabytkowych wnętrzach rozpoczęło w 2008 roku.

Nazwa
„Dostawa wyposażenia w ramach projektu Adaptacja Zespołu Starościńskiego na cele społeczne"
Klient
Muzeum Ziemi Leżajskiej
Sektor
Kultura
Lokalizacja
Leżajsk
Termin
2022
Partnerzy
NEC, LG, Crestron, iiyama

Opis realizacji

N

owa wystawa stała „Archeologia i dzieje staropolskie Ziemi Leżajskiej”  mieszcząca się w piwnicach najstarszej zachowanej części Dworu Starościńskiego powstała w ramach projektu pn. „Adaptacja Zespołu Dworu Starościńskiego na cele społeczne”. Piwnice zostały poddane gruntownej rewaloryzacji prowadzonej pod nadzorem konserwatorskim, z zachowaniem oryginalnego układu wnętrz. Wystawa została zaprojektowana z wykorzystaniem zarówno najnowocześniejszych technik audiowizualnych, jak i tradycyjnych form wystawienniczych.

To nasze kolejne zadanie, z którym zmierzyliśmy się, wplatając nowoczesność w zabytkowe wnętrza. W każdej z aranżowanych sal muzealnych za wyświetlane materiały multimedialne odpowiadają projektory firmy NEC PA804UL wraz z obiektywami Ultra Short Throw. Takie połączenie zapewniło nam możliwość ukrycia źródeł projekcji oraz  przygotowanie stanowisk, by to historyczne eksponaty  znajdowały się na pierwszym planie. Dodatkowe treści, jak zdjęcia czy historia regionu, prezentowane są na monitorach interaktywnych z playerami, którymi użytkownik zarządza z poziomu serwera.

Dużym wyzwaniem przy tego typu instalacjach, jest ukształtowanie powierzchni ścian i sufitów zabytkowych wnętrz, co szczególnie istotne było w przygotowaniu projekcji z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania do korekcji położenia obrazu EdgeBlending.

Zadbaliśmy również o nagłośnienie sal muzealnych. W każdym pomieszczeniu znajdują się zestawy głośników dwudrożnych  oraz wzmacniacze, które pozwalają na synchronizację dźwięku z wyświetlaną treścią na innych stanowiskach lub odtwarzanie dźwięków tła.

Ważnym elementem wystawy jest stanowisko projekcyjne na bazie projektora laserowego o wysokiej jasności i rozdzielczości. Prezentowany obraz wyświetlany jest na zaaranżowanej w zabudowie powierzchni projekcyjnej imitującej hologram, tzw. pepper’s ghost.

Nad całością prawidłowego działania wystawy, harmonogramem pracy zainstalowanych urządzeń czuwa System Centralnego Zarządzania Ekspozycją, którego sercem jest wysokowydajna jednostka Crestron.

Galeria realizacji

Zespół projektowy

foty_zespol_prevki_warstwy
Paweł Sekulski
ZAKUPY I LOGISTYKA
foty_zespol_prevki_warstwy
Michał Samek
WROCŁAW
foty_zespol_prevki_warstwy
Kamil Parkitny
WROCŁAW