Scroll Top
Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
Świątynia Opatrzności w Warszawie

Ekspozycja główna Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego znajduje się w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej na wysokości 26 metrów i zajmuje około 2000 metrów kwadratowych powierzchni.
Wystawa opowiada historię dwóch patronów Muzeum – Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego – na tle stulecia, w którym żyli. Jej ramy chronologiczne obejmują okres od 1901 roku (rok urodzin Stefana Wyszyńskiego) do 2005 roku (śmierć Jana Pawła II). Ekspozycja ukazuje wpływ obu bohaterów Muzeum na losy Kościoła i Polski, ich wkład w zachowanie wiary i tożsamości narodowej i kulturowej Polaków oraz obalenie komunizmu.

Nazwa
Ekspozycja multimedialna
Klient
Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
Sektor
Kultura i rozrywka
Lokalizacja
Warszawa
Termin
2020
Partnerzy
Meyer Sound, Panasonic, Samsung, Crestron, Intel

Opis realizacji

G

łównym wyzwaniem stojącym przed SLX był dobór rozwiązań i urządzeń audiowizualnych, pozwalający na maksymalne wykorzystanie istniejącej przestrzeni w kształcie ringu. Na etapie projektowym owalne przestrzenie przekształcono w 14 multimedialnych stref tematycznych i zaprojektowano:

 • system wielkoformatowych projekcji multimedialnych,
 • system nagłośnienia,
 • system zarządzania ekspozycją,
 • system zintegrowanego sterowania,
 • integrację wszystkich rozwiązań AV  z systemami teletechnicznymi, elektrycznymi, oświetleniowymi.

Projekt obejmował:

 • Wyposażenie wszystkich pomieszczeń w nowoczesne rozwiązania AV. W tym projektory, monitory prezentacyjne, monitory interaktywne, systemy zarządzania treścią, sterowania i podglądu, playery,
 • Wielkoformatowe projekcje łączone (edge-blending) na zakrzywionych powierzchniach,
 • System transmisji sygnałów AVoverIP.
 • Montaż i uruchomienie infrastruktury sieciowej LAN i WiFi;
 • System sterowania światłem w standardzie DALI;
 • System monitorowania pracy urządzeń AV.
 • Najwyższej jakości nagłośnienie firmy MEYER SOUND

Zaawansowane systemy projekcyjne PANASONIC

W projekcie wykorzystaliśmy 37 projektorow PANASONIC PT-RZ660 LBEJ z obiektywami ET-DLE030 oraz ET-DLE060. Wybór sprawdzonego producenta i modelu był kluczowy dla długofalowego powodzenia projektu. Projektory Panasonic sprawdziły się zarówno przy projekcji ultra short throw jak i zaawansowanych projekcjach łączonych o przekątnej rzędu 770 cali.

Łączona projekcja edge-blending o podstawie 15,4 metra pozwala gościom muzeum doświadczać wydarzeń historycznych tak jakby oglądali je na żywo.

Wyjątkowy system audio marki MEYER SOUND

Topologia systemu audio oparta została o rozwiązanie MEYER SOUND D-Mitri.

Za odtwarzanie i rejestrację wielościeżkowych sygnałów audio odpowiada system D-Mitri Wild Tracks a obsługę, krossowanie i obróbkę ścieżek audio na tak dużej powierzchni zapewnia matryca D-Mitri Core Matrix. System jednocześcnie obsługuje 144 kanały wejściowe oraz 144 szyny wyjściowe.

Wszystkie urządzenia audio połączone zostały przy pomocy protokołu sieciowego AVB z wykorzystaniem modułów synchronizacji napieć i protokołów.

Powstał system, który pozwala na synchroniczne wyzwalanie w czasie zaprogramowanych scenariuszy audio i video dla każdej ze stref. To pozwoliło twórcom wystawy na zbudowanie zaawansowanych scenariuszy zwiedzania z możliwością kontrolowania treści dynamicznie z poziomu systemu bądź manualnie przez przewodnika wystawy.

Galeria realizacji

Zespół projektowy

foty_zespol_prevki_warstwy
Marcin Żuk
WARSZAWA
SLX_ARogozinski
Arkadiusz Rogoziński
DZIAŁ PROJEKTOWY
foty_zespol_prevki_warstwy
Jacek Kotas
WARSZAWA
foty_zespol_prevki_warstwy
Marcin Lewandowski
DZIAŁ PROJEKTOWY